RL07S113GBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S113GBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11K OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Axial
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Length :
6.096mm
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±2%
Military Standard :
MIL-PRF-22684
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
11kOhms
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
RL07S113GBSL
Vishay / Dale RL07S113GBSL
Through Hole 11kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,