RL07S113GB14
Mfr.Part #
RL07S113GB14
Description
RES 11K OHM 1/4W 2% AXIAL
Axial
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e0
Published :
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±2%
Additional Feature :
FLAME PROOF
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Lead, Tin
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.29mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lead Diameter :
640 μm
Resistance :
11kOhm
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RL07S113GB14
Vishay / Dale RL07S113GB14
Through Hole FIXED RESISTOR, 11kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,