RL07S105GB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S105GB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1M OHM 1/4W 2% AXIAL
Stock
574
In Stock :
574
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±2%
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Supplier Device Package :
Axial
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Resistance :
1MOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
2016
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
6.096mm
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Width :
2.29mm
Datasheets
RL07S105GB14
Vishay / Dale RL07S105GB14
Through Hole 1MOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,