RL07S104GR36
Mfr.Part #
RL07S104GR36
Description
RES 100K OHM 1/4W 2% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Max Power Dissipation :
250mW
2
Published :
Terminal Shape :
Wire
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Resistance :
100kOhm
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR, 11.5 INCH
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RL07S104GR36
Vishay / Dale RL07S104GR36
Through Hole FIXED RESISTOR, 100kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,