RL07S103JRSL
Mfr.Part #
RL07S103JRSL
Description
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Published :
2
JESD-609 Code :
e0
Diameter :
2.29mm
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
10kOhm
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Additional Feature :
FLAME PROOF
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Tolerance :
±5%
12 Weeks
Datasheets
RL07S103JRSL
Vishay / Dale RL07S103JRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,