RL07S103GRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL07S103GRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 1/4W 2% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Series :
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Resistance :
10kOhm
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Diameter :
2.29mm
JESD-609 Code :
e0
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
250mW
Published :
Datasheets
RL07S103GRSL
Vishay / Dale RL07S103GRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,