RL07S103GBSL
Mfr.Part #
RL07S103GBSL
Description
RES 10K OHM 1/4W 2% AXIAL
Packaging :
Bulk
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
10kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Composition :
Metal Film
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
RL07S103GBSL
Vishay / Dale RL07S103GBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 10kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,