RL07S102JRSL
Mfr.Part #
RL07S102JRSL
Description
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
Wire
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power Rating :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-22684
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
2.29mm
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Resistance :
1kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
RL07S102JRSL
Vishay / Dale RL07S102JRSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,