RL07S102JRE6
Mfr.Part #
RL07S102JRE6
Description
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-PRF-22684
Packing Method :
TR, 7.5 INCH
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1kOhm
Tolerance :
±5%
Contains Lead
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Lead, Tin
Pbfree Code :
No
Datasheets
RL07S102JRE6
Vishay / Dale RL07S102JRE6
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,