RL07S102JBSL
Mfr.Part #
RL07S102JBSL
Description
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.29mm
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
1kOhm
Tolerance :
±5%
Construction :
Tubular
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
RL07S102JBSL
Vishay / Dale RL07S102JBSL
Through Hole FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,