RL07S102GB14
Mfr.Part #
RL07S102GB14
Description
RES 1K OHM 1/4W 2% AXIAL
Stock
674
In Stock :
674
Axial
Voltage - Rated DC :
250V
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
640 μm
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
MIL-PRF-22684
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±2%
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
1kOhm
Published :
2014
Military, MIL-PRF-22684/01, RL07
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Voltage - Rated :
250V
Radiation Hardening :
Power Rating :
250mW
Datasheets
RL07S102GB14
Vishay / Dale RL07S102GB14
FIXED RESISTOR, 1kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,