SI7160DP-T1-E3
Mfr.Part #
SI7160DP-T1-E3
Package / Case
PowerPAK® SO-8
Description
MOSFET N-CH 30V 20A PPAK SO-8
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
Power Dissipation-Max :
5W Ta 27.7W Tc
Published :
Drain to Source Breakdown Voltage :
30V
Vgs (Max) :
±16V
Rise Time :
115ns
Lead Free :
Lead Free
FET Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Fall Time (Typ) :
21 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2970pF @ 15V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
66nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
4.5V 10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Turn On Delay Time :
29 ns
Number of Pins :
8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
20A Tc
Package / Case :
PowerPAK® SO-8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Transistor Application :
SWITCHING
Pbfree Code :
yes
Turn-Off Delay Time :
43 ns
JESD-30 Code :
R-PDSO-C5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Continuous Drain Current (ID) :
17.8A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
20 mJ
TrenchFET®
Resistance :
8.7mOhm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
8.7m Ω @ 15A, 10V
Power Dissipation :
5W
Gate to Source Voltage (Vgs) :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Datasheets
SI7160DP-T1-E3
Vishay SI7160DP-T1-E3
N-Channel Tape & Reel (TR) 8.7m Ω @ 15A, 10V ±16V 2970pF @ 15V 66nC @ 10V PowerPAK® SO-8
SI7160DP-T1-E3 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 20 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 2970pF @ 15V.In this device, the drain current (ID) is equal to the continuous current transistor can conduct.This device has 30V drain-to-source breakdown voltage, where VDS corresponds to the ID at which a specified value of ID flows and VGS equals 30V.As a result of its turn-off delay time, which is 43 ns, the device has taken time to charge its input capacitance before drain current conduction begins.There is a peak drain current of 60A, its maximum pulsed drain current.Input capacitance charge delays drain current conduction until the time it takes to charge input capacitance reaches 29 ns.Gate-source voltages (VGS) are voltages that fall across the gate-source terminal of FET transistors. VGS is sometimes 16VV.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (4.5V 10V).
SI7160DP-T1-E3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 20 mJ
a continuous drain current (ID) of 17.8A
a drain-to-source breakdown voltage of 30V voltage
the turn-off delay time is 43 ns
based on its rated peak drain current 60A.