SI7104DN-T1-E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SI7104DN-T1-E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
PowerPAK® 1212-8
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 12V 35A PPAK 1212-8
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
35A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
35A Tc
Package / Case :
PowerPAK® 1212-8
Published :
Rise Time :
11ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
3.8W Ta 52W Tc
Element Configuration :
Single
Fall Time (Typ) :
10 ns
Drain-source On Resistance-Max :
0.0037Ohm
Turn On Delay Time :
12 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Drain to Source Breakdown Voltage :
12V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
14 Weeks
JESD-30 Code :
S-XDSO-C5
Pbfree Code :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Form :
C BEND
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
70nC @ 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
12V
Width :
3.05mm
Power Dissipation :
3.8W
Turn-Off Delay Time :
36 ns
Terminal Position :
Dual
Length :
3.05mm
Transistor Element Material :
SILICON
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
8
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2800pF @ 6V
Case Connection :
DRAIN
Height :
1.04mm
Number of Channels :
1
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.7m Ω @ 26.1A, 4.5V
Series :
TrenchFET®
Continuous Drain Current (ID) :
26.1A
Vgs(th) (Max) @ Id :
1.8V @ 250μA
Pin Count :
8
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
5
Vgs (Max) :
±12V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
2.5V 4.5V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
FET Type :
N-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
SI7104DN-T1-E3
Vishay SI7104DN-T1-E3
N-Channel Tape & Reel (TR) 3.7m Ω @ 26.1A, 4.5V ±12V 2800pF @ 6V 70nC @ 10V PowerPAK® 1212-8
SI7104DN-T1-E3 Overview
A device's maximal input capacitance is 2800pF @ 6V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 26.1A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 12V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.In this device, the drain current is 35A, which is the maximum continuous current the device can conduct.Its turn-off delay time is 36 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 60A, which is its maximum rated peak drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 12 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 12V volts.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (2.5V 4.5V).
SI7104DN-T1-E3 Features
a continuous drain current (ID) of 26.1A
a drain-to-source breakdown voltage of 12V voltage
the turn-off delay time is 36 ns
based on its rated peak drain current 60A.