MSTC90-12
Mfr.Part #
MSTC90-12
Description
MOD THYRISTOR DIODE 90A SF1
Thyristors - SCRs - Modules
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2000A @ 50Hz
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Hold Current :
250mA
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
HTS Code :
RMS On-state Current-Max :
141.3A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
90A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Voltage - Off State :
1.2kV