MSTC110-12
Mfr.Part #
MSTC110-12
Package / Case
Module
Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 110A SF1
Thyristors - SCRs - Modules
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
110A
Number of Terminations :
7
Current - Hold (Ih) (Max) :
250mA
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Mount :
Chassis Mount, Screw
Hold Current :
25mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A @ 50Hz
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Package / Case :
Module
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V