MSTC130-12
Mfr.Part #
MSTC130-12
Package / Case
T2
Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 130A D1
UPPER
Leakage Current (Max) :
40mA
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Mounting Type :
Chassis Mount
Hold Current :
400mA
HTS Code :
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
130A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Number of Elements :
2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4700A @ 50Hz
Number of Terminations :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
RMS On-state Current-Max :
204.1A
Package / Case :
T2
Voltage - Off State :
1.2kV
Mount :
Chassis Mount, Screw
On-State Current-Max :
130000A
2 SCRs
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ