MSTC130-16
Mfr.Part #
MSTC130-16
Package / Case
T2
Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 130A D1
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Mount :
Chassis Mount, Screw
Series Connection - All SCRs
RMS On-state Current-Max :
204.1A
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Number of Pins :
7
Leakage Current (Max) :
40mA
Hold Current :
400mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4700A @ 50Hz
Current - On State (It (AV)) (Max) :
130A
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Bulk
Voltage - Off State :
1.6kV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Mounting Type :
Chassis Mount
SCR
On-State Current-Max :
130000A