MSTC25-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSTC25-08
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DIODE 25A SF1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Package / Case :
Module
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Terminal Position :
UPPER
Repetitive Peak Reverse Voltage :
800V
Number of Pins :
7
Voltage - Off State :
800V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
800V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Hold Current :
200mA
Trigger Device Type :
SCR
Case Connection :
Isolated
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
550A @ 50Hz
RMS On-state Current-Max :
39.25A
Number of Terminations :
7
Number of Elements :
2
HTS Code :
Pin Count :
Current - On State (It (AV)) (Max) :
25A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Mounting Type :
Chassis Mount
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Structure :
Series Connection - All SCRs
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ