MSTC25-16
Mfr.Part #
MSTC25-16
Description
MOD THYRISTOR DIODE 25A SF1
RMS On-state Current-Max :
39.25A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
550A @ 50Hz
Packaging :
Bulk
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
HTS Code :
Voltage - Off State :
1.6kV
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Hold Current :
200mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - On State (It (AV)) (Max) :
25A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA