MSTC160-16
Mfr.Part #
MSTC160-16
Package / Case
Module
Description
POWER MOD THYRISTOR/DIODE T2
2
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
7
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Leakage Current (Max) :
40mA
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
On-State Current-Max :
160000A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5400 A
Mount :
Screw
Current - On State (It (AV)) (Max) :
160A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Mounting Type :
Screw Mount
Published :
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
RMS On-state Current-Max :
251.2A
Package / Case :
Module
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Pin Count :
Voltage - Off State :
1.6kV
Hold Current :
400mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5400A @ 50Hz
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ