MSTC110-16
Mfr.Part #
MSTC110-16
Package / Case
Module
Description
POWER MOD THYRISTOR/DIODE T1
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Trigger Device Type :
SCR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Pins :
1
Mounting Type :
Screw Mount
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Voltage - Off State :
1.6kV
Hold Current :
250mA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Output Current :
110A
Number of Terminations :
7
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A @ 50Hz
7
Length :
93mm
Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Height :
30.5mm
Packaging :
Bulk
Published :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Width :
21mm