MSTC25-12
Mfr.Part #
MSTC25-12
Description
MOD THYRISTOR DIODE 25A SF1
Voltage - Off State :
1.2kV
Package / Case :
Module
Packaging :
Bulk
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Hold Current :
200mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
550A @ 50Hz
Pin Count :
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Number of Elements :
2
Trigger Device Type :
SCR
RMS On-state Current-Max :
39.25A
Current - On State (It (AV)) (Max) :
25A