MSTC130-08
Mfr.Part #
MSTC130-08
Package / Case
T2
Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 130A D1
HTS Code :
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
On-State Current-Max :
130000A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Voltage - Off State :
800V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
130A
Mounting Type :
Chassis Mount
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4700A @ 50Hz
Hold Current :
400mA
RMS On-state Current-Max :
204.1A
Package / Case :
T2
Leakage Current (Max) :
40mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA