MSTC160-08
Mfr.Part #
MSTC160-08
Package / Case
T2
Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 160A D1
Hold Current :
400mA
Package / Case :
T2
Voltage - Off State :
800V
Mounting Type :
Chassis Mount
UNSPECIFIED
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
7
On-State Current-Max :
160000A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Series Connection - All SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5400A @ 50Hz
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Mount :
Chassis Mount, Screw
Leakage Current (Max) :
40mA
Number of Pins :
Current - On State (It (AV)) (Max) :
160A
RMS On-state Current-Max :
251.2A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5400 A