MSTC160-12
Mfr.Part #
MSTC160-12
Package / Case
Module
Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 160A D1
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Case Connection :
Isolated
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
5400 A
Package / Case :
Module
2 SCRs
Desc. of Screw Terminals :
A-K-AK
Mount :
Chassis Mount, Screw
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Off State :
1.2kV
Current - On State (It (AV)) (Max) :
160A
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Pin Count :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
5400A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Leakage Current (Max) :
40mA
On-State Current-Max :
160000A
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Hold Current :
400mA
RMS On-state Current-Max :
251.2A