MSTC110-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSTC110-08
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR DOUBLER 110A SF1
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Terminal Position :
UPPER
Number of Elements :
2
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Structure :
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Hold (Ih) (Max) :
250mA
Number of Terminations :
7
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Case Connection :
Isolated
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A @ 50Hz
Number of Pins :
7
Current - On State (It (AV)) (Max) :
110A
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Mount :
Chassis Mount, Screw
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
3V
Hold Current :
25mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Trigger Device Type :
SCR
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Package / Case :
Module
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ