MSTC40-12
Mfr.Part #
MSTC40-12
Description
MOD THYRISTOR DIODE 40A SF1
RMS On-state Current-Max :
62.8A
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Packaging :
Bulk
Current - On State (It (AV)) (Max) :
40A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1000A @ 50Hz
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Voltage - Off State :
1.2kV
Hold Current :
250mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA