MCC310-16IO1
Mfr.Part #
MCC310-16IO1
Package / Case
Y2-DCB
Description
SCR DUAL 1600V 500A Y2-DCB
Number of Terminations :
7
Length :
116mm
ROHS3 Compliant
Leakage Current (Max) :
40mA
Number of Pins :
7
Thyristor Power Modules
Current Rating :
1kA
Lead Free :
Lead Free
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
500A
RMS Current (Irms) :
500A
DC Gate Trigger Voltage-Max :
3 V
Operating Temperature :
-40°C~140°C TJ
Factory Lead Time :
28 Weeks
Pbfree Code :
yes
Dimensions :
116 x 60 x 30mm
Width :
60mm
JESD-30 Code :
R-XUFM-X7
Base Part Number :
MC*310
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
9200A 9800A
Package Type :
Y2 DCB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Base Product Number :
MCC310
Voltage - Off State :
1.6kV
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Height :
30mm
Circuit :
SCR Doubler w/ aux Cathode
Vf - Forward Voltage :
1.32 V
Desc. of Quick-Connects :
2G-2GR
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600V
Holding Current-Max :
150 mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600V
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Radiation Hardening :
On-State Current-Max :
520000A
Maximum Operating Temperature :
+140 °C
Current - On State (It (AV)) (Max) :
320A
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
9800 A
Reverse Voltage :
1.6kV
Number of Elements :
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Current - Hold (Ih) (Max) :
150mA
Hold Current :
150mA
RMS On-state Current-Max :
500 A