IXFH80N10Q
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFH80N10Q
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO-247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
IXFH80
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 4mA
Turn-Off Delay Time :
68 ns
Case Connection :
DRAIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4500pF @ 25V
Power Dissipation (Max) :
360W (Tc)
Number of Terminals :
3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
180nC @ 10V
Rise Time :
70ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Drain to Source Breakdown Voltage :
100V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
FET Feature :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
15m Ω @ 40A, 10V
JESD-609 Code :
e1
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Pbfree Code :
yes
FET Type :
N-Channel
Terminal Position :
Single
DS Breakdown Voltage-Min :
100 V
Packaging :
Tube
Qualification Status :
Not Qualified
IXYS Corporation
Number of Pins :
3
Number of Terminations :
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Drain-source On Resistance-Max :
0.015 Ω
JEDEC-95 Code :
TO-247
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Application :
SWITCHING
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Resistance :
150mOhm
Published :
Continuous Drain Current (ID) :
80A
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Element Configuration :
Single
Fall Time (Typ) :
30 ns
Power Dissipation-Max :
360W Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
320 A
Number of Elements :
1
Power Dissipation :
360W
Product Status :
Obsolete
Package Shape :
RECTANGULAR
Series :
HiPerFET™
ECCN Code :
EAR99
Vgs (Max) :
±20V
Package / Case :
TO-247-3
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Pin Count :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Mount :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Transistor Element Material :
SILICON
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXFH)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current Rating :
80A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Tube
Datasheets
IXFH80N10Q
Littelfuse IXFH80N10Q
N-Channel Tube 15m Ω @ 40A, 10V ±20V 4500pF @ 25V 180nC @ 10V 100V TO-247-3
IXFH80N10Q Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 4500pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [80A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=100V, the drain-source breakdown voltage is 100V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 68 ns.A maximum pulsed drain current of 320 A is the maximum peak drain current rated for this device.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 100 V.In order to operate this transistor, a voltage of 100V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXFH80N10Q Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 80A
a drain-to-source breakdown voltage of 100V voltage
the turn-off delay time is 68 ns
based on its rated peak drain current 320 A.
a 100V drain to source voltage (Vdss)