IXFH102N15T
Mfr.Part #
IXFH102N15T
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 150V 102A TO247AD
Power Dissipation-Max :
455W Tc
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5220pF @ 25V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Power Dissipation (Max) :
455W (Tc)
Rds On Max :
18 mΩ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
18m Ω @ 500mA, 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
750 mJ
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Case Connection :
DRAIN
Reach Compliance Code :
Unknown
Base Product Number :
IXFH102
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
87nC @ 10V
JEDEC-95 Code :
TO-247
NOT SPECIFIED
Tradename :
HiPerFET
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
300A
Product Category :
MOSFET
DS Breakdown Voltage-Min :
150V
JESD-609 Code :
e1
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Input Capacitance :
5.22 nF
Brand :
IXYS
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Transistor Type :
1 N-Channel
IXYS
1
Number of Channels :
1 Channel
Not Qualified
Power Dissipation-Max (Abs) :
455 W
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Mounting Style :
N-Channel
Product Type :
MOSFET
Continuous Drain Current (ID) :
102A
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
102 A
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXFH)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.018Ohm
Product Status :
Active
Vgs (Max) :
±20V
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
455 W
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Terminal Form :
Transistor Polarity :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
102A Tc
Package / Case :
TO-247-3
Datasheets
IXFH102N15T
Littelfuse IXFH102N15T
N-Channel Tube 18m Ω @ 500mA, 10V ±20V 5220pF @ 25V 87nC @ 10V 150V TO-247-3
IXFH102N15T Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 750 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 5220pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [102A], which is its maximum continuous current.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 102 A.A maximum pulsed drain current of 300A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 150V.In order to operate this transistor, a voltage of 150V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXFH102N15T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 750 mJ
a continuous drain current (ID) of 102A
based on its rated peak drain current 300A.
a 150V drain to source voltage (Vdss)