IXFH76N15T2
Mfr.Part #
IXFH76N15T2
Description
MOSFET N-CH 150V 76A TO247
TO-247
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
76A Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
97nC @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
22m Ω @ 38A, 10V
Product Status :
Active
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Power Dissipation (Max) :
350W (Tc)
Factory Lead Time :
30 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Power Dissipation-Max :
350W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Base Product Number :
IXFH76
Package :
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5800pF @ 25V
Series :
HiPerFET™, TrenchT2™
Rise Time :
19 ns
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Tube
Configuration :
Single
Subcategory :
MOSFETs
Datasheets
IXFH76N15T2
Littelfuse IXFH76N15T2
N-Channel Tube 22m Ω @ 38A, 10V ±20V 5800pF @ 25V 97nC @ 10V 150V TO-247-3
IXFH76N15T2 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 5800pF @ 25V.In order to operate this transistor, a voltage of 150V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXFH76N15T2 Features
a 150V drain to source voltage (Vdss)