IXFH26N60Q
Mfr.Part #
IXFH26N60Q
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 600V 26A TO247AD
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Resistance :
250mOhm
Rise Time :
32ns
Power Dissipation :
360W
Turn-Off Delay Time :
80 ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Package / Case :
TO-247-3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5100pF @ 25V
Base Product Number :
IXFH26
IXYS Corporation
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXFH)
DS Breakdown Voltage-Min :
600 V
Continuous Drain Current (ID) :
26A
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
26A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
250m Ω @ 13A, 10V
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated DC :
600V
Reverse Recovery Time :
250 ns
Threshold Voltage :
4.5V
Not Qualified
Dual Supply Voltage :
600V
Packaging :
Tube
Termination :
Number of Terminations :
Nominal Vgs :
4.5 V
Mounting Type :
ECCN Code :
EAR99
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 4mA
Vgs (Max) :
±20V
Pin Count :
Fall Time (Typ) :
16 ns
Power Dissipation (Max) :
360W (Tc)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
REACH SVHC :
No SVHC
Weight :
6g
Radiation Hardening :
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
104 A
Drain-source On Resistance-Max :
0.25 Ω
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Type :
N-Channel
Current Rating :
26A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
200nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
360W Tc
Datasheets
IXFH26N60Q
Littelfuse IXFH26N60Q
N-Channel Tube 250m Ω @ 13A, 10V ±20V 5100pF @ 25V 200nC @ 10V 600V TO-247-3
IXFH26N60Q Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 1500 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 5100pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 26A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 600V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 600VV.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 80 ns.Peak drain current is 104 A, which is the maximum pulsed drain current.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 20V to 1.In this case, the threshold voltage of the transistor is 4.5V, which means that it will not activate any of its functions when its threshold voltage reaches 4.5V.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 600 V.For this transistor to work, a voltage 600V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXFH26N60Q Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 26A
a drain-to-source breakdown voltage of 600V voltage
the turn-off delay time is 80 ns
based on its rated peak drain current 104 A.
a threshold voltage of 4.5V
a 600V drain to source voltage (Vdss)