IXFH18N60X
Mfr.Part #
IXFH18N60X
Description
MOSFET N-CH 600V 18A TO247
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Rise Time :
30 ns
Published :
Channel Mode :
Enhancement
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Transistor Type :
1 N-Channel
Subcategory :
MOSFETs
Product Category :
MOSFET
Power Dissipation-Max :
320W Tc
Vgs (Max) :
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Mount :
Through Hole
Tradename :
HiPerFET
Supplier Device Package :
TO-247
Continuous Drain Current (ID) :
18A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
230m Ω @ 9A, 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
35nC @ 10V
Mounting Style :
Brand :
IXYS
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1440pF @ 25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
IXYS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Channels :
1 Channel
Power Dissipation (Max) :
320W (Tc)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Transistor Polarity :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
18A Tc
Product Type :
MOSFET
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1.5mA
Base Product Number :
IXFH18
Datasheets
IXFH18N60X
Littelfuse IXFH18N60X
N-Channel Tube 230m Ω @ 9A, 10V ±30V 1440pF @ 25V 35nC @ 10V 600V TO-247-3
IXFH18N60X Overview
The maximum input capacitance of this device is 1440pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 18A.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 600V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IXFH18N60X Features
a continuous drain current (ID) of 18A
a 600V drain to source voltage (Vdss)