IXFH16N60P3
Mfr.Part #
IXFH16N60P3
Description
MOSFET N-CH 600V 16A TO247
HiPerFET™
Drain-source On Resistance-Max :
0.44Ohm
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
1
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Transistor Application :
SWITCHING
Package Shape :
RECTANGULAR
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
36nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs (Max) :
±30V
FET Type :
N-Channel
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1.5mA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max (Abs) :
347 W
Avalanche Energy Rating (Eas) :
800 mJ
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Product Number :
IXFH16
Number of Terminals :
3
Power Dissipation-Max :
347W Tc
Factory Lead Time :
24 Weeks
Continuous Drain Current (ID) :
16A
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Supplier Device Package :
TO-247
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
16 A
Mounting Type :
Pin Count :
3
Number of Terminations :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
470m Ω @ 500mA, 10V
Case Connection :
DRAIN
Surface Mount :
No
Product Status :
Active
Power Dissipation (Max) :
347W (Tc)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1830pF @ 25V
Polarity/Channel Type :
N-Channel
IXYS Corporation
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Published :
Datasheets
IXFH16N60P3
Littelfuse IXFH16N60P3
N-Channel Tube 470m Ω @ 500mA, 10V ±30V 1830pF @ 25V 36nC @ 10V 600V TO-247-3
IXFH16N60P3 Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 1830pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [16A], which is its maximum continuous current.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 16 A.A maximum pulsed drain current of 40A is the maximum peak drain current rated for this device.In order to maintain normal operation, it is recommended to keep the DS breakdown voltage above 600V.In order to operate this transistor, a voltage of 600V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXFH16N60P3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ
a continuous drain current (ID) of 16A
based on its rated peak drain current 40A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)