IXFH14N60P3
Mfr.Part #
IXFH14N60P3
Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO247AD
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Continuous Drain Current (ID) :
14A
Pin Count :
3
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Position :
Single
Number of Pins :
3
Package Shape :
RECTANGULAR
Transistor Polarity :
N-Channel
Avalanche Energy Rating (Eas) :
700 mJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Power Dissipation-Max (Abs) :
327 W
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Tc
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
14 A
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Package / Case :
TO-247-3
Transistor Element Material :
SILICON
Case Connection :
DRAIN
Factory Lead Time :
24 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Form :
Through Hole
Mounting Style :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
35 A
Brand :
IXYS
Product Status :
Active
Series :
HiPerFET™, Polar3™
Product Type :
MOSFET
Product Category :
MOSFET
IXYS
Height :
21.46mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1480pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
25nC @ 10V
Tradename :
HiPerFET
Mounting Type :
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXFH)
Channel Mode :
Enhancement
Surface Mount :
No
Element Configuration :
Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs (Max) :
±30V
Length :
16.26mm
Base Product Number :
IXFH14
Width :
5.3mm
Turn On Delay Time :
21 ns
Power Dissipation-Max :
327W Tc
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Transistor Type :
1 N-Channel
Number of Terminals :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
1
FET Type :
Number of Terminations :
Power Dissipation (Max) :
327W (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Feature :
Drain-source On Resistance-Max :
0.54Ohm
Turn-Off Delay Time :
43 ns
Number of Channels :
1 Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
540m Ω @ 7A, 10V
Configuration :
Published :
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Datasheets
IXFH14N60P3
Littelfuse IXFH14N60P3
N-Channel Tube 540m Ω @ 7A, 10V ±30V 1480pF @ 25V 25nC @ 10V 600V TO-247-3
IXFH14N60P3 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 700 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1480pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 14A.14 A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 43 ns.Peak drain current for this device is 35 A, which is its maximum pulsed drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 21 ns.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 600V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 600V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXFH14N60P3 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 700 mJ
a continuous drain current (ID) of 14A
the turn-off delay time is 43 ns
based on its rated peak drain current 35 A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)