IXFH14N100Q2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFH14N100Q2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 14A TO247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-247-3
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
REACH SVHC :
No SVHC
Power Dissipation (Max) :
500W (Tc)
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
Mount :
Through Hole
IXYS
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2800pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
83nC @ 10V
Number of Channels :
1 Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminals :
3
Number of Terminations :
3
FET Type :
N-Channel
Product Status :
Not For New Designs
Continuous Drain Current (ID) :
14A
Pin Count :
Number of Pins :
Power Dissipation :
500W
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
FET Feature :
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Lead Free :
Lead Free
Threshold Voltage :
5V
Transistor Application :
SWITCHING
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Packaging :
Tube
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Package Shape :
RECTANGULAR
Reverse Recovery Time :
300 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Through Hole
Tradename :
HiPerFET
Mounting Style :
Resistance :
900mOhm
JESD-609 Code :
e1
RoHS :
Details
Nominal Vgs :
5 V
Radiation Hardening :
No
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 4mA
Product Category :
MOSFET
Length :
16.26mm
Drain-source On Resistance-Max :
0.95 Ω
Transistor Polarity :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rise Time :
10ns
Fall Time (Typ) :
12 ns
Package :
Tube
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2500 mJ
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Vgs (Max) :
±30V
Weight :
6g
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
MOSFET
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXFH)
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Base Product Number :
IXFH14
Width :
5.3mm
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Case Connection :
DRAIN
Terminal Position :
Single
Height :
21.46mm
Subcategory :
MOSFETs
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
56A
Turn-Off Delay Time :
28 ns
Terminal Form :
Transistor Type :
1 N-Channel
Element Configuration :
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Number of Elements :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dual Supply Voltage :
1kV
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
950m Ω @ 7A, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Brand :
IXYS
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Tc
Channel Mode :
Enhancement
Series :
HiPerFET™
Turn On Delay Time :
12 ns
Mounting Type :
Datasheets
IXFH14N100Q2
Littelfuse IXFH14N100Q2
N-Channel Tube 950m Ω @ 7A, 10V ±30V 2800pF @ 25V 83nC @ 10V 1000V TO-247-3
IXFH14N100Q2 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 2500 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 2800pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 14A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 1kV, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 1kVV.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 28 ns.Peak drain current is 56A, which is the maximum pulsed drain current.Before drain current conduction begins, the device's input capacitance must be charged, so the delay time is 12 ns.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.In this case, the threshold voltage of the transistor is 5V, which means that it will not activate any of its functions when its threshold voltage reaches 5V.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 1000 V.For this transistor to work, a voltage 1000V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXFH14N100Q2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2500 mJ
a continuous drain current (ID) of 14A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 28 ns
based on its rated peak drain current 56A.
a threshold voltage of 5V
a 1000V drain to source voltage (Vdss)