IXFH13N90
Mfr.Part #
IXFH13N90
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 900V 13A TO247AD
No
Power Dissipation-Max (Abs) :
300 W
Package / Case :
TO-247-3
Packaging :
Tube
Product Type :
MOSFET
Drain-source On Resistance-Max :
0.8Ohm
RoHS :
Details
Through Hole
Length :
16.26 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
21.46 mm
Configuration :
Single
Rise Time :
12ns
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation :
300W
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13A Tc
Product Status :
Obsolete
Turn-Off Delay Time :
51 ns
Package :
Tube
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Tradename :
HyperFET
Base Product Number :
IXFH13
Channel Mode :
Enhancement
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXFH)
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
13 A
Rds On Max :
800 mΩ
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Brand :
IXYS
Product Category :
MOSFET
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Max Power Dissipation :
300 W
Fall Time (Typ) :
18 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4200pF @ 25V
Continuous Drain Current (ID) :
13A
Drain to Source Breakdown Voltage :
900V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 4mA
DS Breakdown Voltage-Min :
900 V
Input Capacitance :
4.2 nF
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
52A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Power Dissipation-Max :
300W Tc
IXYS
Min Operating Temperature :
-55 °C
Element Configuration :
FET Type :
N-Channel
Number of Channels :
1 Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
800m Ω @ 500mA, 10V
Drain to Source Resistance :
800 mΩ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
155nC @ 10V
Width :
5.3 mm
Case Connection :
DRAIN
Transistor Polarity :
Package Shape :
RECTANGULAR
Transistor Type :
1 N-Channel
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
900V
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Terminal Form :
Max Operating Temperature :
150 °C
Mounting Style :
Number of Terminals :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
IXFH13N90
Littelfuse IXFH13N90
N-Channel Tube 800m Ω @ 500mA, 10V ±20V 4200pF @ 25V 155nC @ 10V 900V TO-247-3
IXFH13N90 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 4200pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 13A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 900V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 900VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 13 A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 51 ns.Peak drain current is 52A, which is the maximum pulsed drain current.This device has a drain-to-source resistance of 800 mΩ when a gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias it into the on state, and when this voltage is applied to bias it into the on state.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 20V to 1.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 900 V.For this transistor to work, a voltage 900V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXFH13N90 Features
a continuous drain current (ID) of 13A
a drain-to-source breakdown voltage of 900V voltage
the turn-off delay time is 51 ns
based on its rated peak drain current 52A.
single MOSFETs transistor is 800 mΩ
a 900V drain to source voltage (Vdss)