IXFC14N60P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXFC14N60P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ISOPLUS220™
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 8A ISOPLUS220
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Continuous Drain Current (ID) :
8A
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
FET Feature :
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Turn-Off Delay Time :
70 ns
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Supplier Device Package :
ISOPLUS220™
DS Breakdown Voltage-Min :
600 V
Number of Terminations :
3
Pbfree Code :
yes
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation (Max) :
125W (Tc)
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
36nC @ 10V
Package / Case :
Mounting Type :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
IXYS Corporation
Number of Pins :
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 2.5mA
Number of Terminals :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
42A
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max (Abs) :
125 W
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Application :
SWITCHING
Avalanche Energy Rating (Eas) :
900 mJ
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
8A Tc
Qualification Status :
Not Qualified
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Voltage - Rated DC :
600V
Power Dissipation-Max :
125W Tc
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Mount :
Through Hole
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
8A
Series :
HiPerFET™, PolarHT™
Fall Time (Typ) :
26 ns
Package :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reach Compliance Code :
Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2500pF @ 25V
Drain-source On Resistance-Max :
0.63 Ω
Surface Mount :
No
Current Rating :
14A
Published :
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Base Product Number :
IXFC14N60
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED
Rise Time :
27ns
FET Type :
N-Channel
Terminal Form :
Power Dissipation :
100W