34A4P38T7M1RT
Mfr.Part #
34A4P38T7M1RT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Length :
17.45mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Feature :
Panel Mount
Body Height :
10.541 mm
Contact Resistance :
0.01 mΩ
Terminal Length :
0.156 inch
Voltage - Rated AC :
20V
Body Length or Diameter :
21.59 mm
Termination Type :
Solder Lug
Termination Style :
Solder Lug
Details
Illumination Type :
Bushing Type :
Throw Configuration :
Voltage Rating - DC :
20V
Series :
34A
Body Breadth :
12.7 mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Panel
Voltage Rating - AC :
20V
Bushing Length :
0.448 inch
Product Category :
Toggle Switches
Max Operating Temperature :
85°C
Grayhill
Min Operating Temperature :
-30°C
Datasheets
34A4P38T7M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"