34A4P18T7M2QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A4P18T7M2QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Resistance :
0.01mOhm
Subcategory :
Switches
Sealing :
Epoxy
Throw Configuration :
4PDT
Illumination Color :
Switch Function :
On-On
Bushing Type :
Lamp Type :
Product Category :
Toggle Switches
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pin
Ingress Protection :
Voltage Rating (AC) :
125 V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Center Contact Plating :
Silver
Terminal Length :
0.25 inch
Housing Material :
Stainless Steel
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
34A
Body Height :
10.541mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Actuator Finish :
Chrome
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage Rating - DC :
28V
Product Type :
Toggle Switches
Brand :
Grayhill
Reach Compliance Code :
Compliant
Bushing Length :
0.448 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage - Rated AC :
125V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Termination Type :
Solder
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Plating :
Silver
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Illumination Type :
Non-Illuminated
Power Rating :
400 mVA
Grayhill
Product Status :
Active
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Function :
On-On
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Current(AC)-Max :
2A
Current Rating :
5A
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
34A4
Illumination Type, Color :
Body Length or Diameter :
21.59mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Electrical Life :
40,000 Cycles
End Contact Plating :
Circuit :
4PDT
Voltage - Rated DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - AC :
125V
Bushing Thread :
Features :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Actuator Length :
17.45mm
Termination Style :
PC Pin
Actuator Type :
Standard Round
Max Operating Temperature :
85 °C
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Length - Termination :
0.25 inch
Package :
Bulk
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Published :
Radiation Hardening :
No
Actuator :
TOGGLE
Contact Form :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mount :
Panel
Datasheets
34A4P18T7M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"