34A4P12B4M7GT
Mfr.Part #
34A4P12B4M7GT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Voltage Rating - AC :
125V
Body Length or Diameter :
21.59mm
Actuator Type :
Standard Round
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Toggle Switches
Length - Termination :
0.125 inch
Bushing Type :
Unthreaded
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Length :
0.28 inch
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Bushing Thread :
Unthreaded
Illumination Voltage (Nominal) :
PCB Hole Count :
14
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Terminal Length :
0.125 inch
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Mounting Style :
Through Hole
Series :
34A
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Length :
5.08mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
5A
Voltage - Rated AC :
125V
Body Height :
21.971mm
Contact Plating :
Gold, Silver
Body Breadth :
12.7 mm
Datasheets
34A4P12B4M7GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"