34A4P11B1M2GT
Mfr.Part #
34A4P11B1M2GT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Product Category :
Number of Terminals :
12
Thread Size :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Illumination Voltage (Nominal) :
Actuator Color :
TOGGLE
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Actuator Length :
10.41mm
Illumination Color :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Switch Function :
On-On
Switch Configuration :
ON None ON
End Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Sealing :
Epoxy
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Power Rating :
400 mVA
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Electrical Life :
40,000 Cycles
Pole Throw Configuration :
4PDT
Body Length or Diameter :
21.59mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Product Depth (mm) :
Product Height (mm) :
Surface Mount :
No
Contact Material :
Brass, Chrome Plated
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Voltage - Rated AC :
125V
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Length - Termination :
0.25 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Finish :
Chrome
Seal Description :
Epoxy
Voltage Rating - AC :
125V
Dielectric Strength :
1000Vrms
Actuator Style :
Round Lever
Body Breadth :
12.7 mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Length (mm) :
Voltage - Rated DC :
28V
Mount :
Panel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Height :
10.541mm
Contact Plating :
Gold, Silver
ECCN Code :
EAR99
Bushing Length :
0.35 inch
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Type :
Standard Round
Radiation Hardening :
No
Termination :
PC Pin
Terminal Length :
0.25 inch
Contact Function :
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - DC :
28V
Bushing Type :
Threaded
Body Orientation :
Straight
Toggle Switches
Center Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Series :
34A
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Current Rating :
5A
Housing Material :
Stainless Steel
Seal Location :
Terminals
End Contact Material :
Datasheets
34A4P11B1M2GT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"