34A4P11B4M7RT
Mfr.Part #
34A4P11B4M7RT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Stock
26
In Stock :
26
Product Category :
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage - Rated AC :
20V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Details
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Actuator Type :
Standard Round
IP Rating :
PCB Hole Count :
14
Compliance :
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle, Vertical
Body Height :
21.971mm
Body Breadth :
12.7 mm
Illumination Type, Color :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Body Length or Diameter :
21.59 mm
TOGGLE
Illumination Type :
Voltage - Rated DC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Illumination Color :
Bushing Type :
Unthreaded
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Contact Plating :
Gold
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Voltage Rating (AC) :
20 V
Bushing Thread :
Unthreaded
Throw Configuration :
4PDT
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage Rating - DC :
20V
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Max Operating Temperature :
85 °C
Voltage Rating (DC) :
20 V
Actuator Length :
10.41mm
Published :
2015
Length :
21.59mm
Bushing Length :
0.28 inch
Series :
34A
Contact Resistance :
0.01mOhm
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Voltage Rating - AC :
20V
Datasheets
34A4P11B4M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"