34A4P16T1M7RT
Mfr.Part #
34A4P16T1M7RT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Stock
34
In Stock :
34
Product Category :
Illumination Color :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Power Rating :
400 mVA
Seal Location :
Terminals
Actuator Length :
11.43mm
Illumination :
Non-Illuminated
Min Operating Temperature :
-30 °C
Package :
Bulk
Mounting :
PC Mount with Bracket and Threads
Features :
Length - Termination :
0.125 inch
Contact Resistance :
10MOhm
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Voltage - Rated DC :
20V
Termination :
PC Pins
Illumination Type, Color :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Body Height :
21.971mm
Seal Description :
Epoxy
Dielectric Strength :
1000Vrms
Voltage Rating - AC :
20V
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Lamp Type :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
AC Voltage Rating (Max) :
20
Contact Function :
On-On
Bushing Thread :
1/4-40
Actuator Length (mm) :
TOGGLE SWITCH
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Throw Configuration :
4PDT
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Terminal Length :
0.125 inch
Pbfree Code :
yes
Actuator :
TOGGLE
Product Height (mm) :
12.7(mm)
Voltage Rating (AC) :
20 V
PCB Hole Count :
14
Base Product Number :
34A4
Thread Size :
1/4-40
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Published :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
RoHS :
Details
Product Length (mm) :
Actuator Color :
Chrome
Voltage Rating (DC) :
20 V
Termination Style :
PC Pin
Switch Function :
On-On
Termination Type :
Solder
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Type :
Threaded
Body Length or Diameter :
21.59mm
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage - Rated AC :
20V
Product Type :
Toggle Switches
Pole Throw Configuration :
4PDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Voltage Rating - DC :
20V
Mounting Style :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Type :
Flatted
Series :
34A
Sealing :
Epoxy
Illumination Type :
Non-Illuminated
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
End Contact Material :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Switch Configuration :
ON None ON
Illumination Voltage (Nominal) :
Circuit :
DC Voltage Rating (Max) :
20
Max Operating Temperature :
85 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminals :
12
EAR99
Actuator Finish :
Chrome
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Contact Form :
Actuator Style :
Round Lever
Datasheets
34A4P16T1M7RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"