34A4P13B5M7RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A4P13B5M7RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Switch Function :
On-On
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Sealing :
Epoxy
Factory Lead Time :
18 Weeks
Illumination Color :
Bushing Length :
0.296 inch
Features :
Bushing Thread :
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Product Type :
Toggle Switches
Actuator Type :
Standard Round
Ingress Protection :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Illumination Type, Color :
Contact Form :
4PDT
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Grayhill
Contact Function :
On-On
Terminal Length :
0.125 inch
Voltage Rating - AC :
20V
Body Height :
21.971mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
Circuit :
4PDT
Voltage Rating - DC :
20V
Lamp Type :
Actuator :
TOGGLE
Length - Termination :
0.125 inch
Power Rating :
400 mVA
Body Breadth :
12.7 mm
Termination Type :
Solder
Voltage - Rated DC :
20V
Brand :
Grayhill
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Base Product Number :
34A4
Mounting Style :
Through Hole
Product Category :
Toggle Switches
End Contact Material :
COPPER ALLOY
PCB Hole Count :
14
Reach Compliance Code :
Compliant
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Finish :
Chrome
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Housing Material :
Stainless Steel
Termination :
PC Pin
Actuator Length :
13.97mm
Subcategory :
Switches
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Termination Style :
PC Pin
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Surface Mount :
No
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Length or Diameter :
21.59mm
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Published :
Series :
34A
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage - Rated AC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Bushing Type :
Datasheets
34A4P13B5M7RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"