34A4P11B3M2RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A4P11B3M2RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Bushing Length :
0.28 inch
Product Status :
Active
Center Contact Plating :
Gold Over Nickel
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Length - Termination :
0.25 inch
Illumination Color :
Actuator :
TOGGLE
Contact Form :
4PDT
Illumination Voltage (Nominal) :
Lamp Type :
Brand :
Grayhill
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Switch Function :
On-On
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Type :
Standard Round
Voltage Rating - DC :
20V
Reach Compliance Code :
Compliant
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Actuator Finish :
Chrome
Contact Function :
On-On
Bushing Thread :
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Power Rating :
400 mVA
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
ECCN Code :
EAR99
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Illumination Type, Color :
Circuit :
4PDT
Published :
Voltage Rating - AC :
20V
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Length or Diameter :
21.59mm
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Mount :
Panel
Package :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
34A4
Sealing :
Epoxy
Illumination :
Non-Illuminated
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Termination :
PC Pin
Voltage - Rated DC :
20V
Series :
34A
Operating Temperature :
-30°C~85°C
End Contact Plating :
Gold Over Nickel
Packaging :
Bulk
Termination Type :
Solder
Body Height :
10.541mm
Features :
Housing Material :
Stainless Steel
Actuator Length :
12.19mm
Body Breadth :
12.7 mm
Ingress Protection :
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Rated AC :
20V
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Resistance :
0.01mOhm
Product Category :
Toggle Switches
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Length :
0.25 inch
Subcategory :
Switches
Grayhill
Bushing Type :
RoHS :
Details
Product Type :
Toggle Switches
Electrical Life :
40,000 Cycles
Datasheets
34A4P11B3M2RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"