34A4P11B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A4P11B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Stock
22
In Stock :
22
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mounting :
Panel Mount with Threads
Subcategory :
Switches
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Active
Dielectric Strength :
1000Vrms
Orientation :
Straight
Actuator :
TOGGLE
Product Depth (mm) :
21.59(mm)
Termination Style :
Solder Lug
Features :
Contact Plating :
Silver
Product Category :
Toggle Switches
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Ingress Protection :
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Mounting Style :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
DC Voltage Rating (Max) :
28
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Contact Current(AC)-Max :
5A
Thread Size :
1/4-40
Packaging :
Bulk
Body Breadth :
12.7 mm
Series :
34A
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Current Rating (Max) :
5(A)
Illumination Voltage (Nominal) :
Bushing Type :
Threaded
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
28V
Current Rating :
5A
Product Height (mm) :
31.87(mm)
Actuator Length :
10.41mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Body Length or Diameter :
21.59mm
Switch Action :
LATCHED
Body Orientation :
Straight
Terminal Finish :
Silver (Ag)
AC Voltage Rating (Max) :
250
Product Length (mm) :
12.7(mm)
JESD-609 Code :
e4
Power Rating :
400 mVA
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Circuit :
4PDT
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact Resistance :
10MOhm
Brand :
Grayhill
Lamp Type :
Base Product Number :
34A4
Switch Configuration :
ON None ON
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Illumination Type, Color :
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Grayhill
Housing Material :
Stainless Steel
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Pole Throw Configuration :
4PDT
Illumination :
Non-Illuminated
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated AC :
125V
Termination Type :
Solder
Actuator Color :
Chrome
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Product Type :
Toggle Switches
Contact Form :
Voltage Rating - AC :
125V
Actuator Length (mm) :
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS :
Details
Surface Mount :
No
Termination :
Solder
Actuator Style :
Round Lever
Voltage Rating - DC :
28V
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Body Height :
12.06mm
Illumination Color :
Mount :
Panel
Bushing Thread :
1/4-40
Switch Function :
On-On
Published :
Package :
Bulk
Actuator Type :
Standard Round
Number of Terminals :
12
Datasheets
34A4P11B1M1QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"