34A4P18T7M1QT
Mfr.Part #
34A4P18T7M1QT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Product Category :
Illumination Color :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Sealing :
Epoxy
Product Type :
Toggle Switches
Mount :
Panel
Contact Current(AC)-Max :
2A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Features :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Bulk
Radiation Hardening :
No
Body Height :
10.541mm
End Contact Plating :
Silver
Bushing Length :
0.448 inch
Illumination :
Non-Illuminated
Contact Form :
4PDT
Published :
Termination Style :
Solder Lug
Center Contact Plating :
Silver
Contact Function :
Current Rating :
5A
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Circuit :
4PDT
Contact Plating :
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating - DC :
28V
Series :
34A
Electrical Life :
40,000 Cycles
Termination :
Solder
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage - Rated AC :
125V
Housing Material :
Stainless Steel
Body Breadth :
12.7 mm
Bushing Thread :
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Mounting Style :
Through Hole
Terminal Length :
0.156 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switch Function :
On-On
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Actuator Type :
Standard Round
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Compliant
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Length :
17.45mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Power Rating :
400 mVA
Brand :
Grayhill
Actuator :
TOGGLE
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Grayhill
Actuator Finish :
Chrome
Termination Type :
Solder Lug
Product Category :
Toggle Switches
Length - Termination :
0.156 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Lamp Type :
Package :
Bulk
Surface Mount :
No
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Length or Diameter :
21.59mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Mounting Feature :
Panel Mount
Subcategory :
Switches
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Bushing Type :
Datasheets
34A4P18T7M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"