34A4P23B1M1QT
Mfr.Part #
34A4P23B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Finish :
Chrome
Illumination Voltage (Nominal) :
Series :
34A
Mounting Type :
Panel Mount
End Contact Plating :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Termination Style :
Solder Lug
HTS Code :
Illumination Color :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Current(AC)-Max :
2A
4PDT
Bushing Type :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Length - Termination :
0.156 inch
Mounting Feature :
Panel Mount
Current Rating :
5A
Through Hole
Housing Material :
Stainless Steel
Body Height :
10.541mm
Grayhill
Body Length or Diameter :
21.59mm
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Ingress Protection :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Switch Function :
On-Mom
Mount :
Panel
Termination :
Solder
Contact Resistance :
0.01mOhm
Voltage Rating - AC :
125V
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Voltage Rating - DC :
28V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Terminal Length :
0.156 inch
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Length :
0.35 inch
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Lamp Type :
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Length :
13.97mm
Termination Type :
Solder Lug
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Function :
ON-(ON)
Body Breadth :
12.7 mm
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Sealing :
Epoxy
Silver
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Center Contact Plating :
Non-Illuminated
Switch Action :
Momentary
Bushing Thread :
Datasheets
34A4P23B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"