34A4P11B1M2QT
Mfr.Part #
34A4P11B1M2QT
Description
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 125V
Stainless Steel
Center Contact Material :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
End Contact Plating :
Silver
Toggle Switches
Depth :
21.59mm
Voltage - Rated DC :
28V
Termination :
PC Pin
Contact Resistance :
0.01mOhm
Body Length or Diameter :
21.59 mm
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Series :
34A
Actuator Length :
10.41mm
Sealing :
Epoxy
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
10.541mm
Max Current Rating :
5A
Contact Current(DC)-Max :
5A
Illumination Color :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Power Rating :
400 mVA
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Published :
Contact Function :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Terminal Length :
0.25 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Termination Style :
PC Pin
Circuit :
4PDT
Bushing Length :
0.35 inch
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Radiation Hardening :
No
Center Contact Plating :
Silver
Bulk
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Bushing Type :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Current(AC)-Max :
2A
Mount :
Panel
Brass, Chrome Plated
Length :
12.7mm
Bushing Thread :
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
End Contact Material :
No
Actuator Finish :
Chrome
Body Breadth :
12.7 mm
Current Rating :
5A
Datasheets
34A4P11B1M2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"